Katolicy w Polsce za Tygodnikiem Powszechnym!

Katolicy w Polsce za Tygodnikiem Powszechnym!


Chciałbym zachęcić do naśladowania Tygodnika Powszechnego. Mam na myśli jego list otwarty, który ma na celu wywrzeć nacisk na rząd Ewy Kopacz, by zgodził się na przyjęcie 1500 zagrożonych śmiercią chrześcijan z Syrii (na co fundusze ma fundacja Estera) - https://www.tygodnikpowszechny.pl/przyjmijmy-przesladowanych-chrzescijan-z-syrii-28158 Sytuacja jest szczególna, gdyż 300 rodzinom zagraża śmierć ze strony Państwa Islamskiego. Brak pozwoleń, wiz i innych niezbędnych dokumentów uniemożliwia Syryjczykom opuszczenie własnego kraju oraz legalne przekroczenie granicy obcego Państwa i dlatego sytuacja wymaga specjalnej proceduty i woli politycznej.

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja w Internecie i telewizji o zebraniu przez fundację Estera funduszy na przesiedlenie 1500 uchodźców. Tekst przeczytałem na Wirtualnej Polsce i moją uwagę zwróciło pytanie o jazydów - czy oni też mieliby znaleźć się w Polsce. Pani Miriam Shaded - założycielka fundacji - odpowiedziała: nie.

Zaskoczyło mnie wtedy samo pytanie. Odpowiedź pani Miriam była oczywista. Jest ona przecież Polką i chrześcijanką, co najwyżej zna więc niektórych chrześcijan z Syrii. Nie sądzę, by znała jazydów. Ale jestem przekonany, że gdyby znała takie potrzebujące osoby, to tak samo starałaby się im pomóc.

Skąd w ogóle pytanie o jazydów wyjaśni może jeszcze jedna informacja. Również w zeszłym tygodniu miały miejsce przesłuchania Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA. Uczestniczyła w nim siostra Diana Momeka ze zgromadzenia sióstr dominikanek. Miała ona kłopot z wjazdem do Stanów i trzeba było interwencji konsularnej, by otrzymała wizę. Bo z dużą niechęcią rząd Stanów Zjednoczonych podchodzi do kwestii związanych z sytuacją chrześcijan w Syrii i zagrożenia ich ze strony Państwa Islamskiego. Jeśli już, to chyba wolałby mówić o jazydach, którzy są tak samo zagrożeni. Być może niewygodną rzeczą jest dla przywódców Zachodu to, że chrześcijanie ponoszą konsekwencje ich decyzji. Bo Państwo Islamskie mogło powstać właśnie dzięki działaniom europejskich i amerykańskich przywódców. To dzięki ich wsparciu nie ostał się reżim Kadafiego, lecz już ich nie obchodzi, że teraz na wybrzeżu Libii podcina się gardła chrześcijanom. Bashar al Assad ostał się tylko dlatego, że wsparł go aktywnie Teheran i tradycyjnie Moskwa. Wcześniej wzywano do jego obalenia. Ale nie pytano co dalej? Tak więc chrześcijanie zawdzięczają egzekucje pośrednio tym, którzy nie chcą ich słuchać. To dokładnie tak, jak z Karolkiem Hebdo. Przywódcy europejscy i amerykańscy idą wraz z milionem Francuzów, by demonstrować prawo do lżenia z Mahometa, czego efektem są zabici chrześcijanie i palone Kościoły w krajach muzułmańskich Afryki i Azji.

To przykre, ale ostatnie zabijanie chrześcijanie, to w dużej mierze wynik polityki Unii Europejskiej i Stanów. Jednak przyjęcie tylko chrześcijan  do jednego z krajow EU - na co w Polsce są już pieniądze i nawet czeka 35 miejsc pracy - to brak politycznej poprawności. Nie ładnie byłoby powiedzieć otwarcie, że muzułmanie zagrażają chrześcijanom i dlatego przyjmujemy zagrożonych. Więc na wszelki wypadek pytamy o jazydów - chociaż ich nie znamy. Ale to tylko unik związany z prawdziwym problemem jakim są muzułmańscy emigranci.

W Wielkiej Brytanii nie ma już ozdób na Boże Narodzenie - by nie drażnić mahometan. Już od dawna islamscy działacze walczą o zdjęcie krzyży z sal szkolnych we Włoszech. Ostatnio pojawiły się informacje, że w tym kraju padły obelgi na uczestniczących w procesji z figurką Matki Boskiej oraz o pobiciu dziewczynki przez jej rówieśnika za to, że nosiła krzyżyk na szyi.

Zbieranie funduszy na Państwo Islamskie to tylko początek tego, co może mieć miejsce. Proste przyznanie, że emigranci muzułmańscy mogą stanowić problem nie mieści się w schematach ideologicznych przyjętych w Europie. W tej logice wydaje się oczywiste, że lepiej narazić na śmierć tych, dla których  dzieki fundacji Estera są pieniądze i praca, niż przyznać, że ci ludzie zocstali przyjęci do Polski, bo są chrześcijanami.

Warto obejrzec wywiady z Miriam Shashed. Dobrze zwrocic uwage charakterystyczne milczenie i brak komentarza, gdy pani Miriam Shaded podkreśla, że przyjmuje się do kraju osoby, które mają ten sam światopogląd - mają taki sam stosunek do ludzkiego życia, do kobiet; nie grozi dzięki temu alienacja i wspieranie terrorystów.

Nie wiem czy Kopacz nie chce odejścia od polical correctness. Może po prostu nie zależy jej i nie chce się angażować. Albo nawet nie wie, że od tej spontanicznej akcji może rzeczywiście Europa zacząć się zastanawiać nad  religią jako kryterrium wobec emigrantów.

Zastanawiam się czy Tygodnik Powszechny wie o takich możliwych konsekwencjach akcji, którą promuje. Zastanawiam się czy bardziej zorientowany w sytuacji będzie ojciec Rydzyk i wesprze krakowski tygodnik Radio Maryja i Nasz Dziennik.

W każdym razie:

PODPISZ LIST na stronie citizengo.org - kliknij tutaj