Polski nadpapież i groźba schizmy


Ostatnio na Frondzie ukazał się wpis Terlikowskiego na temat wyboru przez papieża swoich przedstawicieli na październikowy synod poświęcony rodzinie. W jednym z komentarzy do tej wypowiedzi określono publicystę mianem nadpapieża. Trudno tu o bardziej trafne określenie. Bo przecież bez wahania w swoim tekście Terlikowski zarzuca herezje kardynałom, którzy byli poważnymi kandydatami na papieża już po śmierci Jana Pawła II. Wykazuje się przy tym całkowitą ignorancją. Ktoś, kto zna katolicyzm w Ameryce Południowej raczej nie wyobrażałby sobie, że jej przedstawicielem mógłby nie być popularny kardynał Maradiaga.

Wydaje się, że polski dziennikarz jest zwolennikiem podejmowania decyzji przez papieża bez liczenia się i nawet słuchania innych. Franciszek powinien rozporządzić i to powinno wystarczyć. Z jednym ale... te rozporządzenia muszą podobać się Terlikowskiemu.

Ja, tak jak sam Franciszek, nie mam nic przeciwko krytykowaniu papieża. Muszę jednak wystąpić przeciw ostrzeżeniom przed schizmą. To nic innego, jak nawoływanie do niej. Bo rozumiem, że miałaby ona miejsce, gdyby Franciszek podjął decyzje, które nie podobają się polskiemu publicyście. Oznacza to, że albo to Terlikowski byłby schizmatykiem, a katolicy wierni Rzymowi prawowierni, albo nasz pisarz byłby nowym, prawowitym papieżem (ewentualnie osoba przez niego namaszczona). Szkoda tylko, że nasz zapalony inkwizytor, będąc na razie nadpapieżem, nie wie, że rolą następcy św. Piotra jest dbanie o jedność, a nie doprowadzanie do podziału.